2-0 τον Απόλλων Σμύρνης η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με ένα γκολ στο ξεκίνημα κι ένα άλλο στο φινάλε του αγώνα, επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολλές απουσίες κι ως εκ τούτου ο Ισπανός τεχνικός παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές αλλά και μια έκπληξη, καθώς το ντεμπούτο του έκανε ο Βεντάντ Ραντόνια. Βέβαια, η… πειραματική ενδεκάδα δεν εμπόδισε την ΑΕΚ να μπει δυνατά και να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό και να χάσει κι άλλες ευκαιρίες για να βρει δεύτερο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο που ο Χιμένεθ έβαλε περισσότερους βασικούς, η «Ένωση» έδειξε να «βραχυκυκλώνει» κι ουσιαστικά δεν απείλησε τον Απόλλωνα, ο οποίος πήγε στο ΟΑΚΑ για να παίξει ποδόσφαιρο. Στάθηκε πολύ καλά, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με ένα καλό αποτέλεσμα εν όψει της ρεβάνς, αφού στο φινάλε «χτύπησε» ο Λιβάι Γκαρσία.

Πηγή: Onsports.gr