AP PHOTO

Ολυμπιακοί Αγώνες: Στον τελικό του μπάσκετ η Γαλλία με το 73-69 επί της Γερμανίας

Οι Γερμανοί είχαν συντρίψει με 85-71 στη φάση των ομίλων τους Γάλλους, οι οποίοι όμως πήραν εκδίκηση την κατάλληλη στιγμή, στον ημιτελικό, εξασφαλίζοντας έτσι το μετάλλιο ό,τι κι αν γίνει στον τελικό με αντίπαλο τις ΗΠΑ ή τη Σερβία.

Στον τελικό του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 προκρίθηκε η γηπεδούχος Γαλλία, η οποία μετά τον Καναδά απέκλεισε και την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, την οποία νίκησε με 73-69 στον ημιτελικό.

Ο αγώνας άρχισε με την παγκόσμια πρωταθλήτρια να έχει 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-2 αλλά οι «τρικολόρ» αντέδρασαν με Λεσόρ – Κορντινιέ και μείωσαν σε 18-16, πριν ξεφύγουν ξανά τα «πάντσερ».

Με τρίποντο του Όμπστ η Γερμανία πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά με το 28-18, αλλά στη συνέχεια η Γαλλία χάρη στους Γουεμπανιάμα και Γκομπέρ βελτιώθηκε πολύ στην επίθεση και βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Γιαμπουσέλε, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 33-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ίδιος παίκτης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά με 36-33 τους Γάλλους, οι οποίοι σιγά-σιγά πήραν τον έλεγχο του αγώνα όπως δείχνει και το 56-50 υπέρ τους στο 30′.

Αυτό ήταν με το σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, όπου με καλάθι του Λεσόρ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +10 (63-53), επικρατώντας με 73-69 και παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69