Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 62-55: Πράσινο το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 62-55 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών.

Το παιχνίδι είχε πάθος από το ξεκίνημά του και αρκετά φάουλ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις «ερυθρόλευκες» να είναι μπροστά με 17-14.

Οι «πράσινες» κατάφεραν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο και να πάρουν το προβάδισμα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 32-29 και όλα να είναι ανοιχτά ενόψει του δεύτερου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με διψήφια διαφορά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να παραμείνει όσο το δυνατόν πιο κοντά και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με το σκορ 54-46.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν με την πλάτη στον τοίχο και έπρεπε να αντιδράσουν αλλά οι «πράσινες» διατήρησαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 59-47 στο 36′ και τελικά πήραν τη νίκη με 62-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55

Εκτέλεση Ζαμπούνη: «Γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ότι όποιος μιλήσει τελειώνει»