ΑΕΛ – ΑΕΚ 2-4: Απίστευτη εξέλιξη στο φινάλε

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην εφτάψυχη ΑΕΛ, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 4-2 στο θρίλερ της χρονιάς

Είναι ξεκάθαρο ότι η φετινή ΑΕΚ είναι ακατάλληλη για καρδιακούς! Όσο κλισέ κι αν ακούγεται αυτό, είναι η πραγματικότητα κι η αναμέτρηση στη Λάρισα αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη.

Οι «κιτρινόμαυροι» με πρωτοστάτη τον τρομερό Νέλσον Ολιβέιρα είχαν τον έλεγχο και μέχρι το 70ο λεπτό ήταν μπροστά με 2-0! Κάπου εκεί παθαίνουν ένα απίστευτο «black out» κι η άκρως μαχητική και σκληρή ΑΕΛ επιστρέφει με σε δέκα λεπτά, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η «Ένωση» βρήκε γκολ… λύτρωσης με τον Αλμπάνη στο 90′, αλλά το ματς είχε ακόμα… δρόμο! Οι γηπεδούχοι κερδίζουν πέναλτι, με τον Γκορτσίλα να πηγαίνει στο VAR για να δει το χέρι του Γκαρσία. Ο Μουκαντζό ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Αθανασιάδης το απέκρουσε και στην αντεπίθεση ο Σιμάνσκι σκόραρε! Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα το ματς αντί για 3-3 έγινε 2-4 κι η ΑΕΚ δραπέτευσε από το θρίλερ της χρονιάς.

Πηγή: onsports