Από την κόλαση στον παράδεισο ο Ολυμπιακός

Από την κόλαση στον παράδεισο έστειλε τους φιλάθλους του ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, νικώντας στην παράταση 109-98 την Κίμκι, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague.

Αφού απώλεσε προβάδισμα 12 πόντων (65-53) στα μέσα της 3ης περιόδου και βρέθηκε στο -9 (83-92) 1:39΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, απάντησε με 13 πόντους, εκ των οποίων οι 9 με τρία διαδοχικά τρίποντα, μέσα σε 37΄΄ από τους Πρίντεζη (1/5), Πολ (1/7) και Σπανούλη (2/8) για το 96-96 και τη δεύτερη ευκαιρία σε έξτρα πεντάλεπτο, την οποία αξιοποίησε στο έπακρο!

Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για τον Ολυμπιακό και πως δεν θα απέφευγε μια τρίτη διαδοχική ήττα, η ομάδα του Πειραιά… ξαναγεννήθηκε, μπήκε με σερί 7-0 στην παράταση (13-2 το επιμέρους σκορ) και πλέον ήταν αγκαλιά με την 6η νίκη της στη διοργάνωση.