Δεύτερη ήττα στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Ο Εργκίν Αταμάν είχε δηλώσει πως «κλειδί» στο ματς με τον Ολυμπιακό θα ήταν τα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά μετά από 40 λεπτά παιχνιδιού στο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την Αναντολού Εφές, 79-84, λόγω των επιθετικών ριμπάουντ. Με 3 έναντι 9 της ομάδας της Κωνσταντινούπολης και εν γένει άσχημη εμφάνιση στην άμυνα, η ομάδα του Πειραιά υπέστη μια δεύτερη διαδοχική ήττα, καθώς είχε προηγηθεί αυτή στο Μόναχο από την Μπάγερν.

Ο Ολυμπιακός (3-3) πάλεψε στο τέλος της 4ης περιόδου, μείωσε και στους 3 πόντους (77-80), αλλά ο MVP της Εφές, Βασίλιε Μίτσιτς (20π., 7ασ.) με 2/2 βολές χάρισε τη 2η νίκη σε πέντε αγώνες στον τουρκικό σύλλογο. «Κλειδί» της νίκης της Αναντολού Εφές, ο Σέιν Λάρκιν, κυρίως στην 4η περίοδο, όταν και σημείωσε τους 11 από τους 15 συνολικά πόντους του, στην πρώτη βραδιά του στο παρκέ, από την έναρξη της σεζόν! Για τον Ολυμπιακό, διψήφιοι ήταν οι Μάρτιν (11π., 6ρ.), Σλούκας (10π., 7ασ.) και ΜακΚίσικ (10π., 4ασ., 3κλ. ).

Ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων σε Ελλάδα και Τουρκία από τον σεισμό βόρεια της Σάμου, κράτησαν οι δύο ομάδες πριν το τζάμπολ.

Ο MVP του ΝΒΑ Γιάννης Αντετοκούνμπο παρακολούθησε τον αγώνα δια ζώσης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84