Έγραψε ιστορία o Τσιτσιπάς: Στον τελικό του Roland Garros

Ιστορία έγραψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς έγινε ο πρώτος Έλληνας τενίστας που πέρασε σε τελικό Γκραν Σλαμ και μάλιστα στο πιο φημισμένο από αυτά, το Roland Garros.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Αλεξάντερ Σβέρεφ επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε το «εισιτήριο» για το μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής (13/06).

Ο Στέφανος, ενώ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ, δυσκολεύτηκε από τον Γερμανό, που τον ισοφάρισε σε 2-2, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Γαλλικού Όπεν.

Το ματς ήταν ακπληκτικό και οι δύο αθλητές έβγαλαν εκπληκτικής ποιότητας χτυπήματα, αλλά ο «Tsitsifast» ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρει ως αντίπαλο έναν εκ των σποδαίων Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς.