Euroleague: Ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις

Ο αγώνας με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας έμοιαζε σαν μια καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ώστε να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Euroleague.

Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να χαμογελάσει ούτε τώρα, αφού ηττήθηκε με 76-69 και παραμένει χωρίς νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στη Λιθουανία για να αντιμετωπίσει μια ομάδα που δεν είχε ούτε μία νίκη στη φετινή διοργάνωση. Μόνο ήττες. Αυτό, όμως, δεν φάνηκε μέσα στο παρκέ, γεγονός που περιγράφει και τα προβλήματα που υπάρχουν στο τριφύλλι… Η ομάδα του Πρίφτη προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο δίλεπτο αλλά δέχθηκε σερί 9-0 και τελικά στη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν στο -8 (20-12).

Πλησίασε στο -2 αλλά έχασε ξανά…

Τα πράγματα, μάλιστα, αντί να βελτιωθούν έγιναν χειρότερα στο δεύτερο 10λεπτο, αφού οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά, πηγαίνοντας στο +11 (28-17) αρχικά και στο +14 (34-20) στο 15′. Κάπου εκεί, όμως, ο Μέικον έδωσε κάποιες λύσεις στην επίθεση και η διαφορά έπεσε στο +6 (43-37) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, κατάφερε να μειώσει σε 60-57 και έδειχνε έτοιμος να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά ο Γιούρι Ζντοβτς πήρε τάιμ άουτ, τού έκοψε τη φόρα και όταν το παιχνίδι άρχισε ξανά οι Λιθουανοί έκαναν σερί 7-0, πήγαν στο 67-57 και έβαλαν ξανά δύσκολα στους πράσινους. Η ομάδα του Πρίφτη προσπάθησε να πλησιάσει ξανά και τα κατάφερε, αφού στο 37′ το σκορ ήταν 67-65, αλλά εκεί ο Κάβανο με τρίποντο έγραψε το 70-65 και το τριφύλλι δεν κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη, χάνοντας τελικά με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69