Euroleague: Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να βάλει το τέλος στο αρνητικό σερί στην Euroleague και τα κατάφερε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 83-76 στο ΟΑΚΑ.

Αν και η Μπάγερν προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό έχοντας προηγηθεί με 5-10 στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά η συνέχεια ανήκε στους «πράσινους» οι οποίοι άρχισαν να παραδίδουν αμυντικα σεμινάρια. Πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και δη στο «κατέβασμα» της μπάλας, μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν ένα σερί 13-0 και να αλλάξουν άρδην την εικόνα της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με 18-10 αλλά τρεις βολές του Μπόλντγουιν διαμόρφωσαν το 18-13 του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου η Μπάγερν σκόραρε με μόλις δύο σουτ εντός παιδιάς (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και 8/8 βολές

Το ίδιο δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός και στην δεύτερη περίοδο, ειδικά στην άμυνα! Με νέο σερί 8-0 έφτασε τον δείκτη του σκορ στο +13 (26-13) στο 12′, με τους Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς να… κλέβουν τα πορτοφόλια των παικτών της Μπάγερν και τον Παπαγιάννη να κάνει πάρτι στις ρακέτες! Μάλιστα το +13 εμεινε έως και το 16′ (35-22) αλλά έκτοτε χάθηκε η ίδια ενέργεια και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Ο Λούτσιτς (12π., 2/2δίπ., 1/2τρ., 5/5β. στο ημίχρονο ) ήταν «όλα τα λεφτά» για την Μπάγερν σ’ εκείνο το χρονικό σημείο και μαζί με τον Μπόλντγουιν (8π. στο ημίχρονο) οδήγησαν την ομάδας τους σ’ ένα επιμέρους 18-5 με το οποίο μείωσε σε 40-35 ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Όμως οι «πράσινοι» βρήκαν τέσσερις αναπάντητους πόντους και έκλεισαν το πρώτο μισό του ματς στο 44-35.

Ο Παναθηναϊκός είχε σ’ αυτό το διάστημα 11/22 δίποντα (50%), 5/11 τρίποντα (45%), 7/8 βολές (87%), εξαιρετική δημιουργία με 12-5 ασίστ απέναντι στην Μπάγερν, περισσότερα ριμπάουντ (14-12) και τα μισά, σχεδόν, λάθη (6-11). Επιπλέον είχαν σκοράρει και οι 10 παίκτες που είχε χρησιμοποιήσει ο Γιώργος Βόβορας.

Από τη στιγμή που η Μπάγερν είχε καταφέρει να επιστρέψει από το -13 της 2ης περιόδου, βρήκε την ψυχολογία και την ενέργεια στην άμυνα ώστε να παραμείνει κοντά στο σκορ και κατά τη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου. Αν και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να διατηρήσει διαφορά κοντά στους 10 πόντους (53-44 στο 27′), αλλά από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν βρεθεί στο bonus των βολών από το 22′ έβρισκαν την ευκαιρία να «ψαλιδίσουν» την διαφορά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και να φτάσουν στο -4 (56-52) λίγο πριν από το 30′ (60-54).

Στην τελευταία περίοδο η μεν Μπάγερν προσπαθούσε στο ίδιο μοτίβο να μείνει μέσα στο παιχνίδι και μάλιστα έφτασε και στο -3 (62-59) ύστερα από πέντε σερί πόντους του Ζίπσερ μετά το 62-54 του 31′. Ο Σαντ-Ρος ήταν εξαιρετικός και ο καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» αλλά και πάλι η Μπάγερν είχε τις «απαντήσεις» τις κατάλληλες στιγμές και δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει.

Μάλιστα για πρώτη φορά μείωσε στο καλάθι (72-70 στο 37′) αλλά ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έδωσε πραγματική ανάσα στην ομάδα του (75-70) γιατί τα πράγματα θα μπορούσαν να εξελιχθούν τελείως διαφορετικά στο παιχνίδι. Ο ίδιος με προσωπική ενέργεια έστειλε και πάλι τον δείκτη του σκορ στο +7 (77-70) δύο λεπτά πριν από το τέλος προσφέροντας μαξιλαράκι… ασφαλείας στους «πράσινους». Μάλιστα έφτασε και στο +9 η διαφορά (79-70) και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 3η νίκη του στη φετινή EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76

Πηγή: Gazzetta.gr