Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Ζαλγκίρις

Τι κι αν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (72-79) τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει άποντος μέχρι το τέλος και να χάσει ένα δικό του παιχνίδι από τη Ζαλγκίρις με 81-79 στο Κάουνας, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “αυτοκτόνησε” στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Σλούκα να κάνει ένα μοιραίο λάθος στο φινάλε και να δίνει την ευκαιρία στον Γουόκαπ να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, οι Πειραιώτες έπεσαν στο 11-10 κι έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη της οκτάδας, την ώρα που η Ζαλγκίρις διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στον Ολυμπιακό, ανέβηκε στο 12-9 κι έκανε το αποφασιστικότερο βήμα οκτάδας.

Οι Κώστας Σλούκας και Γιώργος Πρίντεζης σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε συγκομιδή 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λοβέρν, ο οποίος έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.