Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα

Η αποστολή του Ολυμπιακού κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα ήταν δύσκολη και αποδείχθηκε και στο παρκέ.

Οι ερυθρόλευκοι πήγαν στη Ρωσία με στόχο την 6η νίκη στη φετινή Euroleague αλλά τελικά γνώρισαν την 5η ήττα, σε ένα ματς στο οποίο ήταν αξιόμαχοι μόνο στο πρώτο 10λεπτο, στο οποίο προηγήθηκαν με 17-9 και το οποίο έληξε στον πόντο (20-19). Από τη β’ περίοδο, όμως, η ΤΣΣΚΑ άρχισε να ανοίγει τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-29.

Οι λάθος επιθέσεις των ερυθρόλευκων στην γ’ περίοδο απλά έκαναν πιο εύκολο το έργο των Ρώσων, οι οποίοι πήγαν στο +18 (56-38), με τον Ολυμπιακό να μένει… χωρίς προπονητή δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχθηκε δύο απανωτές τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε.

Ολα στραβά, επομένως, για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι προσπάθησαν να μειώσουν όσο το δυνατόν περισσότερο αλλά τελικά έφυγαν από τη Μόσχα χάνοντας με 80-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61.