Ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Γαλλία από την Βιλερμπάν

Πολύ κακή βραδιά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υπέστη κι άλλη ήττα -και μάλιστα βαριά- στη Euroleague, αυτή τη φορά από την Βιλερμπάν.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν φανερό ότι οι πράσινοι είχαν πρόβλημα στην επίθεση και οι Γάλλοι εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα. Και μπορεί το πρώτο 10λεπτο να έκλεισε μόνο στο -3 για τον Παναθηναϊκό (20-17), αλλά η συνέχεια ήταν εφιαλτική… Εχοντας 6/6 σουτ τριών πόντων στη β’ περίοδο, η Βιλερμπάν ξέφυγε με 44-26 και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός.

Τα τραγικά ποσοστά των παικτών του τριφυλλιού έκανε χειρότερη την κατάσταση, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +24 (61-37) στο τρίτο 10λεπτο, με την τελευταία περίοδο του παιχνιδιού να είναι τυπική διαδικασία αφού όλα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73