Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση με ανατροπή στον τρίτο γύρο του Indian Wells

Την πρώτη της νίκη επί της Σέλμπι Ρότζερς πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη και κατάφερε να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Indian Wells.

Αυτή τη φορά πήγε να πέσει σε παγίδα, καθώς έχασε το πρώτο σετ και στο δεύτερο ήταν στο 4-4 με 0-40 πίσω σε δικό της service game, αλλά με κάποιον… μαγικό τρόπο γύρισε την κατάσταση και αφού ισοφάρισε τα σετ, πήρε και τη νίκη με 2-1 (2-6, 6-4, 6-0) σε 2 ώρες και 4 λεπτά.

Επόμενη αντίπαλος θα είναι η Ουκρανή Ανχελίνα Καλίνινα που κέρδισε την Λίντα Φουχβίρτοβα με 4-6, 6-4, 7-5.

Η Σάκκαρη έκανε ένα πολύ κακό παιχνίδι, με εξαίρεση το τρίτο σετ και το ότι έφυγε με τη νίκη είναι εντυπωσιακό. Είχε τραγικά ποσοστά στο σερβίς (κάτω από 50% στα πρώτα δύο σετ και 6 διπλά λάθη), όμως εκείνη η ανατροπή στο 9ο game του δεύτερου σετ, έφερε τα πάνω κάτω. Ήταν η πρώτη της νίκη σε τέσσερα ματς κόντρα στην Αμερικανίδα.