BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Νίκη για τον Παναθηναϊκό μέσα στον Άρη

Στο εξ αναβολής ματς για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος οι πράσινοι νίκησαν τους κίτρινους στο Αλεξάνδρειο.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε από την αρχή το προβάδισμα αλλά όχι και διαφορά ασφαλείας, με τον Άρη να μένει κοντά και να μειώνει στον πόντο (39-40) στο 1,5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (42-47).

Στο τρίτο 10λεπτο, πάντως, οι πράσινοι ήταν πιο σοβαροί και στις δύο πλευρές του παρκέ και με σερί 0-9 πήγαν στο +11 (45-56), φτάνοντας στο +12 στο 30′ (62-74) και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Μπορεί ο χρόνος που απέμενε να ήταν πολύς, αλλά η διαφορά δυναμικότητας είναι πολύ μεγάλη και ο Παναθηναϊκός, αν και επέτρεψε στους κίτρινους να πλησιάσουν στο -4 (80-84 στο 39′), έφυγε νικητής από το Αλεξάνδρειο (81-88).

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88