Νίκη για τον Παναθηναϊκό στο Μιλάνο

Δείχνοντας χαρακτήρα και ποιότητα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία.

Το ματς δεν άρχισε καλά για τους πράσινους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω με 22-13 στο 8′, με τη διαφορά να ανεβαίνει στη β’ περίοδο και να φτάνει και στους 15 πόντους (40-25) για τους Ιταλούς, οι οποίοι εκμεταλλεύονταν τα λάθη των παικτών του Γιώργου Βόβορα. Λάθη που μειώθηκαν κατά πολύ, όμως, από την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου κι έπειτα.

Με τον Μακ να ανεβάζει την απόδοσή του και τον Παπαγιάννη να κάνει τη διαφορά αμυντικά, ο Παναθηναϊκός μείωνε συνεχώς τη διαφορά (60-54 στο 30′), μέχρι που ισοφάρισε 64-64 και μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ. Ενα θρίλερ με… happy end όμως για το τριφύλλι, αφού τα τρίποντα των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου μετέτρεψαν το 75-70 σε 75-76, για να σφραγίσουν τη νίκη στο τέλος οι ίδιοι παίκτες με τις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80