Παναθηναϊκός: Ήττα από την Ζαλγκίρις με 81-69

Ένα βήμα μπροστά και… δύο πίσω κάνει ο Παναθηναϊκός στην EuroLeague. Όπως αποδείχθηκε, οι «πράσινοι» είχαν μείνει στην «πασαρέλα» που έκαναν στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι αφού παρουσίασαν ένα κακό πρόσωπο στο ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από την Ζάλγκιρις με 81-69.

Μπορεί στο τέλος να προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά. Το σίγουρο είναι ότι από τη στιγμή που δεν κερδίζει ο Παναθηναϊκός τα «must win» παιχνίδια και δη στην έδρα του, οι μεγάλες -και εκτός προγράμματος- νίκες είναι άνευ ουσίας. Η Ζάλγκιρις αν και μετρούσε έξι σερί ήττες στην διοργάνωση, μπόρεσε να βρει ψυχολογία μέσα από τα τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου, να «χτίσει» διαφορά στο σκορ και να μην… πανικοβληθεί ακόμα και όταν ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (50-50) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Με 13/20 τρίποντα η Ζάλγκιρις θύμισε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι των «πρασίνων» στη Λιόν όπου πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα. Έτσι έγινε και στο ΟΑΚΑ, όπου οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα δεν έδειξαν καθόλου… νεύρο στην άμυνα στο πρώτο μισό του ματς, με αποτέλεσμα να χάσουν την ψυχολογία που είχαν «χτίσει» πριν από μία εβδομάδα στο Μιλάνο. Ο Μάριους Γκριγκόνις με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα ήταν ο «δήμιος» του Παναθηναϊκού, με τον Χέις (14π., 3/3τρ.) να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νωθρά το ματς, τόσο στην επίθεση όπου ήταν πολύ άστοχος όσο και στην άμυνα όπου η Ζάλγκιρις φρόντισε να χτυπήσει όλες τις αδυναμίες του! Αρχικά είχε καθαρή στόχευση να περάσει την μπάλα στο καλάθι και να πάρει πόντους από τον Ζοφρί Λοβέρν, ο οποίος είχε σημειώσει τους έξι από τους 8 πρώτους της ομάδας του (4-8) μέχρι να… αναλάβουν δράση οι Γκριγκόνις, Χέις με τα περιφερειακά τους σουτ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν στη συνέχεια να βλέπουν… βαρέλι το καλαθι των «πρασίνων» και να ευστοχούν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο.

Όπερ και σημαίνει ότι απέκτησαν τεράστια ψυχολογία και την ίδια ώρα… βάλτωσαν την αντίστοιχη ψυχολογία των «πρασίνων» οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -12 (12-24) έχοντας 5/17 εντός παιδιάς εκ των οποίων 0/5 τρίποντα! Την ίδια ώρα η Ζάλγκιρις μετρούσε 4/6 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα, με το κρεσέντο να μην έμοιαζε να έχει σταματημό! Ο Μάριους Γκριγκόνις δεν δίσταζε να σουτάρει και σχεδόν από το… κέντρο, δείγμα της φοβερής ψυχολογίας που είχε αποκτήσει! Μπορεί ο Παναθηναϊκός να προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς με τρία γκαρντ και τον Μήτογλου να «γλιτώνει» το «τριφύλλι» με προσωπικές ενέργειες, αλλά η απαράμιλλη ευστοχία των Λιθουανών κρατούσε τη Ζάλγκιρις σταθερά στο +10.

Εϊναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαν 9/13 τρίποντα και 8/17 δίποντα, ενώ οι «πράσινοι» μόλις 2/7 τρίποντα και 11/23 δίποντα. Η Ζάλγκιρις είχε πάρει επίσης τη μάχη των ριμπάουντ (18-13) είχε σχεδόν διπλάσιες ασίστ (11-6) και ο Γκριγκόνις έκανε το… δικό του πάρτι με 18 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα!

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο δυνατά, πολύ πιο αποφασισμένα και πολύ πιο έτοιμος σε σχέση με την Ζάλγκιρις που έμοιαζε να είχε επαναπαυτεί στο +10 (33-43) του πρώτο ημιχρόνου. Με ένα 8-0 σε λιγότερο από ενάμιση λεπτό, οι «πράσινοι» μείωσαν στο καλάθι (41-43) αλλά στη συνέχεια δεν είχαν ούτε την ευστοχία, αλλά ούτε και το καθαρό μυαλό για το προσπέρασμα καθώς, αν και «έβγαζαν» τις άμυνες οδηγούνταν σε βεβιασμένα τρίποντα. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να φέρουν το ματς στα ίσια (50-50 στο 27′) και όλα να έμοιαζαν να ξεκινούσαν από την αρχή. Φευ… Αν και οι Γκριγκόνις, Ουόκαπ ήταν στον πάγκο με 3 φάουλ, οι Μιλάκνις και Ρούμπιτ έκαναν την ζημιά οδηγώντας την Ζάλγκιρις σε σερί 10-0 (!!!) μέχρι τη λήξη της γ΄ περιόδου για το 50-60!

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-43, 50-60, 69-81

Πηγή: gazzetta.gr