Στα ημιτελικά του τουρνουά του Ρότερνταμ ο Τσιτσιπάς

Μολονότι ξεκίνησε καλά τον αγώνα κι εκμεταλλεύτηκε την πρώτη ευκαιρία που είχε για break, ο Τσιτσιπάς είδε τον Κατσάνοφ να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός και τελικά να παίρνει το πρώτο σετ με 6-4.

Η απάντηση του Έλληνα τενίστα ήταν εντυπωσιακή, καθώς έκανε δύο break και πήρε τα πέντε πρώτα game του δεύτερου σετ, ο Ρώσος απάντησε παίρνοντας τα επόμενα τρία. Τελικά, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 6-3 κι ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο 22χρονος τενίστας υπέπεσε σε ορισμένα μαζεμένα λάθη, ειδικά στο τέταρτο game, όπου ο Κατσάνοφ τα εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας το break και το υπέρ του 3-1.

Ο Τσιτσιπάς επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 3-3, ενώ δεν πτοήθηκε ούτε όταν βρέθηκε να σερβίρει για την παραμονή του στο ματς. Για την ακρίβεια έβγαλε μια τρομερή ενέργεια, καθώς με love game αρχικά ισοφάρισε (5-5) και στη συνέχεια έκανε το break, ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση.